Umělá inteligence v grafice, architektuře a designu

13 ledna, 2024 0 Od Jan Novák
2
0

Dnes bych vám rád představil možnosti umělé inteligence při úpravách fotografií, tvorbě grafiky, ale i designu, především v architektuře, ale samozřejmě i v jiných oborech. Jako fotograf a grafik používám samozřejmě, pokud možno, to nejlepší vybavení včetně softwaru a dnes tedy i umělé inteligence, jaké je pro mne dostupné.

Jen díky pomoci umělé inteligence si tedy dnes již dovoluji také navrhovat například i design v architektuře. Umělá inteligence to samozřejmě dokáže s jinak zkušeným uživatelem i v designu výrobků, automobilů a tak dále a dále… jen potřebuje dostat správné instrukce, které samozřejmě v něčem musí být striktí – jako dodržení fyzikálních zákonů a vlastností použitých materiálů, aby nenavrhovala nerealizovatelné projekty nebo projekty odporující fyzikálním zákonům – tedy třeba budovu, která by v praxi třeba i šla postavit, ale zřítila by se, tak jako se to stávalo v dobách, kdy lidé ještě neměli dostatek poznatků o možnostech a vlastnostech materiálů, které použili nebo podloží stavby a podobně nebo se stává i dnes, pokud architekt, respektive statik něco špatně vypočítá.

Nicméně vrátím se na začátek opět ke grafice jako takové a roli umělé inteligence, kterou v ní dnes sehrává. A začnu tím, co využívám sám nejčastěji, kromě úplného generování obrazů a fotografií, jako je ta ilustrační k tomuto článku. Je to například ořezávání objektů, tedy odstranění pozadí, které je velmi potřebnou a využívanou funkcí, zejména při tvorbě obrázků zboží pro eshopy a katalogy i v reklamě, ale lze jej využít i jinde. Před příchodem umělé inteligence to nebylo vždy až tak jednoduché a pokud nebyla fotografie vytvořena předem na nějakém ideálně bílém pozadí, kde šlo jakž takž využívat funkce jako výběr oblasti obrázku na základě nějakého konkrétního barevného rozsahu prostředí, které již dříve různé grafické programy zvládali lépe či hůře označit oblast, kterou je potřeba odstranit, i tak to nebylo vždy jednoduché a pokud byla fotografie udělána v normálním, tedy různobarevném prostředí, muselo se to samozřejmě dělat zcela kompletně a pečlivě ručně, což samozřejmě zabíralo hodně času a chtělo to i cvik.
Dnes je již situace díky možnostem umělé inteligence, která dokáže rozeznat primárně fotografovaný objekt jako je osoba či produkt od pozadí, mnohem jednodušší a to doslova tak jednoduché, že například Adobe Photoshop, ale i jiné grafické aplikace, umí doslova jedním tlačítkem odstranit pozadí a zachovat pouze primární objekt snímku, i když pozadí netvoří jednobarevná plocha, ale je zcela normální jakékoliv prostředí.

Zde je konkrétní příklad obrázku mojí kamarádky, nahoře fotografie neupravavená fotografie z kanceláře, následující obrázek uložený zde jako PDF je upraveny pomocí jen dvou příkazů „odstranit pozadí“ a následně „generativní výplň“ s popisem „letní krajina v podvečer“ to je příklad kdy by tato grafická úprava šla samozřejmě udělat již před existenci umělé inteligence schopné pracovat s grafikou, ale určitě by netrvala cca 2 minuty jako v tomto případě.

Následující příklad je obrázek vytvořený v generativní inteligenci Open AI, DALLE II a v Photoshopu je opět jedním klikem odstraněno pozadí lesa.

V následující galerii jsou uvedeny příklady návrhů designu exteriéru tří domů a tří interiérů kuchyně navržených na základě zadaných instrukcí s pomocí generativní umělé inteligence.

Věřím, že tyto příklady a popis toho, jak lze například umělou inteligenci využít v grafice nebo designu, k velkému zjednodušení a urychlení práce i lepším výsledkům jsou dostačující. Dodám asi už jen, že i například logo tohoto webu bylo navrženo obdobným způsobem, tedy generativní umělou inteligencí na základě instrukcí, co má vytvořit, ale po pravdě zdaleka ne úspěšně na první pokus…. (Obrázky z tohoto článku můžete použít pro studijní účely, nikoliv pro komerční.)